لامپ مادون قرمز (فیزیوتراپی)

از شاخه علم توانبخشی می توان از فیزیوتراپی نام برد که خود دارای شاخه های : الکترودرمانی ، حرکت درمانی و مکانوتراپی ، آب درمانی و یا هیدرو تراپی می باشد . در این مقال به توضیح شاخه الکترو تراپی می پردازیم . دستگاه های مورد استفاده در علم الکتروتراپی و از آن جمله چراغ مادون قرمز فیزیوتراپی IR با هدف کاهش درد ، کاهش اسپاسم و گرفتگی عضلانی ، کاهش چسبندگی و بازپروری و تقویت عضلانی مورد استفاده قرار می گیرند. اشعه مادون قرمز تولید شده به وسیله چراغ مادون قرمز فیزیوتراپی IR با طول موج ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰آنگسترم وقتی به بدن تابیده می شود به گرما تبدیل شده و باعث افزایش سرعت گردش خون در ناحیه تحت درمان می شود و در نتیجه باعث بهبود تغذیه سلول ها از نظر رسیدن  مواد غذایی و اکسیژن بیشتر به آنها شده ،مواد زایدی که به علت سیکل درد در عضلات ایجاد شده است را دور می کند و درد در آن ناحیه را کاهش می دهد . از چراغ مادون قرمز فیزیوتراپی IR در درمان زخم تحت نظر درمانگران مجرب در این زمینه نیز بهره می برنند.
 
کاربرد های درمانی چراغ مادون قرمز فیزیوتراپی IR
تسکین درد :
با وجود حرارت ملایم ، کاهش درد به احتمال زیاد به واسطه اثر تسکینی بر روی پایانه های عصبی ،حسی ، سطحی است .همچنین به علت بالا رفتن سرعت جریان گردش خون و متعاقب آن متفرق ساختن متابولیک ها و مواد زایدی که باعث ایجاد درد در بافت ها می شود درد تسکین می یابد.  
استراحت ماهیچه  :
تابش اشعه مادون قرمز راه مناسبی برای درمان اسپاسم و رسیدن به استراحت عضلانی می باشد.   
افزایش خون رسانی  :
در درمان زخم های سطحی و عفونت های پوستی ، برای اینکه فرایند ترمیم به خوبی انجام شود ، باید به مقدار کفی خون به ناحیه مورد نظر برسد. و در صورت وجود عفونت نیز افزایش جریان گردش خون سبب افزایش تعداد گلوبول های سفید و کمک به نابودی باکتری ها می کند . از پرتو چراغ مادون قرمز فیزیوتراپی IR برای درمان  مفصل آرتوریتی و ضایعات التهابی نیز استفاده کرد.استفاده از اشعه مادون قرمز با خود می تواند عوارضی را در بر داشته باشد که می توان به سوختگی الکتریکی در اثر اتصال به مدارات الکتریکی دستگاه ، سر درد و تولید ضعف در بیمار و آسیب به چشم ها در اثر تابش مستقیم اشعه مادون قرمز اشاره کرد.
 
نحوه استفاده
قبل از استفاده، مواد و بسته بندی های قابل احتراق مانند اسپری ها و حشره کش ها را از دسترس دور کنید.
دقت کنید، لامپ بصورت درستی در جای خود وصل شده باشد.
همیشه مطمئن باشید که دستگاه کاملا ایمن است و در روی سطح صاف قرار دارد.
فاصله بین لامپ و قسمت مورد نظر بدن، نباید از 60 سانتیمتر کمتر باشد.
توجه داشته باشید،در حین استفاده از لامپ برای صورت، همواره چشمها را بسته نگه دارید.
مدت درمان با این دستگاه از 12 دقیقه نباید بیشتر باشد.
از زمانهای کوتاه برای شروع استفاده کنید.
از دستگاه روی بخش محدودی از پوست برای مدت کوتاه استفاده کنید نا از نداشتن حساسیت مطمئن شوید.
حباب این دستگاه قابل تنظیم است، 5 زاویه این امکان را به شما می دهد تا بر حسب نیاز خود از دستگاه استفاده نمایید.

تمامی حقوق برای این سایت محفوظ است. طراحی وب سایت مشهد - راد وب