منابع نور فتوتراپی

منابع نور فتوتراپی شامل  موارد زیر هستند :
  • نور افکن هالوژن
در این نورافکن های فتوتراپی معمولاً چراغ هالوژن با 150 watt و 21 V به همراه یک بازتابنده با پوشش مخصوص که طول موج مادون قرمز را جذب می کند ، قرار دارند. همچنین یک فن باید به طور مداوم چراغ هالوژن را که گرم شده ، سرد کند.
محل قرار گیری لامپ ، در بالای نوزاد یکی از مسائل مهم و حیاتی در تأثیر نور افکن ها است. بیشترین تأثیر لامپ هنگامی است که مستقیماً در بالای نوزاد در فاصله 45-50 cm  قرار گرفته است.
تعداد کمی از نورافکن های هالوژن با یک دوزیمتر که مقدار دُز فتوتراپی را که نوزاد دریافت کرده است نمایش می دهد ، ترکیب می شوند.
 
  • لامپ های فلئورسنت
متداول ترین منبع نوری که در فتوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد ، لامپ های فلئورسنت است.  این لامپ ها ، نور آبی با طول موج 400–520 nm منتشر می کنند که  فلئورسنت آبی مخصوص دارای برچسب F20T12/BB یا TL 20W/52 است. لامپ های فلئورسنت آبی عادی با برچسب F20T12/B تابش بسیار کمتر از لامپ های فلئورسنت آبی مخصوص تحویل می دهد.
از مزیت های لامپ های فلئورسنت می توان به ارزان بودن آنها اشاره کرد اما این لامپ ها بعد از حدود 1200 ساعت استفاده ، شدت نور و تقریباً 35–40 %  از تابندگی نور آبی خود را از دست می دهند. تولید کنندگان این لامپ ها همواره به کاربران توصیه می کنند که بعد از اتمام تعداد ساعات مجاز برای استفاده ، نسبت به تعویض این لامپ ها  اقدام کنند. قرار دادن مستقیم این لامپ در کنار نوزاد به طور قابل ملاحظه ای دُز خروجی را کاهش می دهد.
  • لامپ های فلئورسنت متراکم
این لامپ ها کوتاه (حدود 5 inch 7 to) و به صورت تاشده و چند لا است که نور آبی و سفید منتشر می کند. لامپ های فلئورسنت متراکم گرمای زیادی تولید نمی کند لذا می توان آنها را در فاصله نسبتاً کوتاهی از نوزاد قرار داد.
  • دیودهای ساطع کننده نور (LED)
لامپ های LED آبی طیف باریک و محدودی منتشر می کنند. نمونه های اولیه این LEDها از سال 1990 در دستگاه های فتوتراپی مورد استفاده قرار گرفتند و در سال 2002 اولین دستگاه فتوتراپی با LED در آمریکا و انگلستان روانه بازار شد. در دستگاه های جدید و امروزی فتوتراپی با LED که امروزه در بازار هستند ، ترکیبی از LED های آبی ، زرد و تعداد کمی قرمز مورد استفاده قرار گرفته است.
LEDها پایا و بادوام هستند و برق کمی مصرف می کنند ؛ همچنین چون طیف این منابع نوری در ناحیه آبی طیف نور متمرکز شده است ، گرما و حرارت کمی تولید می کند و می توان آنها را در نزدیک نوزاد قرار داد.
بررسی مزایای لامپ­های LED نسبت به لامپهای فلورسنت (فیلیپس)؛
۱- عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز:
همواره نوری که توسط لامپ­های فلورسنت تولید می­شود با پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز همراه است واین در حالیست که تاثیر پرتوهای فرابنفش بر مبتلا شدن به سرطان پوست سالها پیش به اثبات رسیده است .
۲- حذف قطعات اضافی پرمصرف تعویضی:
دستگاههای فوق به علت استفاده از لامپهای فلورسنت(فیلیپس) دارای استارت ، ترانس یا ترانس بالاست می باشد که بیشتر خرابیهای ایجاد شده در این دستگاهها مربوط به این قطعات میباشند، در حالیکه درصورت استفاده ازلامپهای  LEDتمامی این قطعات حذف میشود وازهزینه های اضافی دردوران سرویس و کالیبراسیون جلوگیری به عمل می آید.
۳- قابلیت نصب در دستگاههای قدیمی:
بدون نیاز به تعویض دستگاهها ی فوتوتراپی (موجود در مراکز ) میتوان آنها راروی دستگاه نصب واز آنها استفاده کرد.در واقع این عمل باعث جلوگیری ازاسقاط شدن دستگاههای قدیمی میشود.

تمامی حقوق برای این سایت محفوظ است. طراحی وب سایت مشهد - راد وب